پیشگفتار

شهرهای هوشمند، تجسم رویایی در آینده نیستند بلکه به لطف راهکارهای نوآورانه و فناورانه و نیز اینترنت اشیاء‌، در حال حاضر فعال و یا به سرعت در حال گسترش می‌باشند. شهر هوشمند چارچوبی است که عمدتاً از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه، گسترش و ترویج شیوه‌های توسعه پایدار و با هدف رفع چالش‌های رو به رشد شهرنشینی، ایجاد شده است.

با توجه به نسل سوم شهرهای هوشمند که بر اساس تجارب بدست آمده از نسل‌های اول و دوم، رویکرد شهروند محوری نقش پررنگ و اساسی دارد، لزوم حرکت به سمت شهرهای هوشمند شهروند محور و مشارکت شهروندان و مسئولین در راستای تحقق ایران هوشمند بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

در واقع تحقق شهرهای هوشمند، بدون آگاهی کامل مدیران یا تربیت نیروی انسانی متخصص بدون شک امکان‌پذیر نخواهد بود. استفاده از توان نیروهای متخصص بومی در کنار دانش و فناوری روز دنیا می‌تواند چشم‌انداز روشنی برای تحقق شهرهای هوشمند در کشور عزیزمان ترسیم نماید.

روز ملی شهر هوشمند و رویداد سالیانه مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران که با همکاری دانشگاه تهران برگزار خواهد گردید، بازیگران اکوسیستم شهر هوشمند را گردهم خواهد آورد تا ضمن ارائه و به‌اشتراک‌گذاری تجربیات گذشته، چالش‌ها و مسیر پیشروی شهرهای هوشمند با رویکرد ایرانی بررسی گردد.

بخش اول: معرفی رویداد سالیانه روز ملی شهر هوشمند

با توجه به گسترش روزافزون جمعیت شهرنشینی و همچنین پیچیده‌تر شدن مدیریت شهرها، حرکت به سمت شهرهای هوشمند دیگر یک انتخاب نیست، بلکه الزام است. از این رو و با شروع حرکت اکثر شهرهای ایران به سمت هوشمندسازی و لزوم توجه به مباحث مختلف این حوزه همچون بررسی نمونه‌های موردی در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی و به‌اشتراک‌گذاری تجربیات و دستاوردها و بررسی چالش‌ها و مسیر پیشروی شهرهای هوشمند با رویکرد ایرانی، رویداد سالیانه روز ملی شهر هوشمند این فرصت را فراهم خواهد آورد تا بازیگران حوزه شهر هوشمند (سازمان‌های دولتی و خصوصی، شرکت‌های دانش بنیان، شرکت‌های خلاق، محققین، متخصصین و سایر بازیگران این حوزه) گردهم آیند و تحقق ایران هوشمند را تسهیل و تسریع بخشند.

مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران، در راستای چشم‌انداز خود و تبدیل شدن به مرجعیت کلیه امور مرتبط با شهر هوشمند در سطح ملی و با همکاری دانشگاه تهران و در راستای پاسداشت روز ملی شهر هوشمند بر آن شد تا رویدادی را در راستای تحقق ایران هوشمند برگزار نماید.

رویداد سالیانه روز ملی شهر هوشمند در 4 آذر ماه 1400 مصادف با روز بزرگداشت فارابی به واسطه نظریه آرمان شهر این فیلسوف، برگزار خواهد گردید.

بخش دوم: تیم برگزاری

شورای سیاست گذاری

آقای دکتر امین فرجی

عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران

آقای دکتر امین فرجی

معاون و عضو هیات موسس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران

آقای دکتر عیسی زارع‌پور

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

آقای مهندس رستم قاسمی

وزیر راه و شهرسازی

آقای دکتر سید احسان خاندوزی

وزیر امور اقتصادی و دارایی

آقای دکتر احمد صادقی

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران

آقای دکتر سورنا ستاری

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری

آقای دکتر سیروس وطن خواه

رئیس مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری

آقای دکتر مسعود خوانساری

رئیس اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و کشاورزی تهران

آقای دکتر فرهنگ فصیحی

معاون و عضو هیات موسس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران

آقای مهندس همایون یزدان‌پناه

رئیس ستاد شهر هوشمند قم

آقای دکتر محمد بیات

مدیرعامل مرکز فابا

کمیته علمی

آقای دکتر امین فرجی

عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران

آقای دکتر امین فرجی

معاون و عضو هیات موسس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران

آقای دکتر عاصف کریمی

عضو هیات علمی دانشگاه تهران و مدیرعامل مرکز نوآوری نکسترا

آقای دکتر علی عبدالهی

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و رئیس اسبق مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت امور اقتصادی و دارایی