اولین ایستگاه شهر هوشمند

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از اولین ایستگاه شهر هوشمند در ایستگاه تجریش خبر داد.

سومین چالش شهر هوشمند

به گزارش شهر هوشمند حوالی، محمد فرجود در نشست خبری سومین همایش شهر هوشمند گفت: سومین چالش شهر هوشمند با محور داده‌های شهری در محل کارخانه نوآوری برگزار می‌شود و تیم‌های مختلف در این چالش ثبت نام کردند.

افتتاح مراکز نوآوری شهر هوشمند

وی با بیان اینکه مراکز نوآوری شهر هوشمند در این هفته افتتاح می‌شود، گفت: اردیبهشت امسال اولین مرکز شهر هوشمند که محل استقرار تیم‌های نوآور است، افتتاح شد.

موزه نقشه و رصدخانه شهر تهران

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از برگزاری همزمان تور ‌رایگان موزه نقشه و رصدخانه شهر تهران همزمان با برگزاری همایش شهر هوشمند خبر داد و گفت: روزهای دوشنبه و سه‌شنبه که برنامه های همایش شروع می شود، سخنرانی و نشست‌های مختلف و کارگاه های تخصصی زیادی برگزار می‌شود.

سومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند

فرجود ادامه داد: در این همایش از سخنرانی افرادی مانند وزیر ارتباطات و معاون علمی و ‌فناوری رییس جمهوری بهره مند می شویم. همچنین در روزهای بعد در این خصوص ۱۲ پنل برگزار می شود.

وی با اشاره به شعار برنامه امسال «چطور می شود از داده ها در مدیریت شهری استفاده کرد»، عنوان کرد: این پنل‌ها با موضوعاتی مانند اقتصاد دیجیتال و تاثیر آن بر شکل گیری شهر هوشمند، نشست بین‌المللی تجارب آسیایی مدیریت هوشمند ترافیک و نقش اینترنت اشیا در شهرهای هوشمند برگزار می شود.

اولین کنفرانس تهران هوشمند

این مقام مسئول همچنین از برگزاری ۶ کارگاه داخلی و خارجی و هشت کارگاه ارایه محصول در حاشیه همایش شهر هوشمند خبر داد و اظهار کرد: در کنار این برنامه مانند سال گذشته نمایشگاه ویژه ۵۰ استارت آپ در حوزه شهری را داریم که فضایی رایگان در اختیار آن ها قرار داده شده است. همچنین با مذاکراتی که با مجموعه هایی که در بخش دولتی و خصوصی فعال هستند، داشتیم کافه سرمایه را راه‌اندازی کردیم تا فضایی برای مذاکره با استارت آپ‌ها باشد.

فرجود در خصوص اقدامات جدیدی که در نمایشگاه امسال انجام شده است، گفت: در این نمایشگاه نیازهای شهرداری در حوزه شهر هوشمند ارائه شده و امکان مذاکره مستقیم با مسئولان ارشد فراهم شده است. همچنین کنفرانس علمی‌ تهران ‌هوشمند هم برای اولین‌ بار با کمک دانشگاه امیرکبیر برگزار می‌شود.

نسخه جدید سامانه «تهران من»

وی در ادامه از رونمایی نسخه جدید سامانه «تهران من» خبر داد و گفت: در سامانه «تهران من» یکسری سرویس‌ها و بخشی با عنوان «املاک من» برای املاک اضافه شده است. همچنین امکان ارسال اطلاعات در حوزه مشکلات شهری که قبلا در سامانه ۱۳۷ بود در سامانه «تهران من» اصلاح شده و شهروندان می‌توانند با ارسال عکس، فیلم و صوت مشکلات خود را بارگذاری کنند.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با بیان اینکه از اپلیکیشن دوچرخه سواری هم که با کمک بخش خصوصی و دوچرخه سوران ایجاد شده رونمایی می‌شود، توضیح داد: در این اپلیکیشن مسیریابی دوچرخه، ایستگاه‌های دوچرخه، ارزیابی و پیمایش فعالیت جسمانی و شبکه اجتماعی دوچرخه سوران وجود دارد و امیدواریم به کمک توسعه حمل و نقل عمومی کمک کند. همچنین به زودی امکان شارژ کارت بلیت‌ها به صورت آنلاین ایجاد می‌شود.

فرجود با بیان اینکه توسعه نواحی‌ نوآور در تهران در دستور کار است، توضیح داد: یکی از این مراکز در منطقه ۶ است؛ البته به دلیل وجود چند دانشگاه و پتانسیل موجود، در منطقه ۲ هم این کار را انجام داده ایم و قرار است به نواحی دیگر توسعه دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره هزینه برگزاری همایش شهر هوشمند توضیح داد: امسال سعی کردیم عمده بخش های همایش با مشارکت بخش خصوصی انجام شود و بار مالی برای شهرداری پایین باشد.

فرجود درباره یکپارچه سازی درگاه‌های پرداخت الکترونیک هم‌ گفت: در حال توسعه این اقدام هستیم تا یک درگاه واحد برای پرداخت‌ها ایجاد شود البته این به معنای انحصار نیست فقط نمی خواهیم‌ تعدد درگاه پرداخت داشته باشیم، امیدواریم این امر تا دی ماه امسال انجام شود.

مدیرعامل فاوای شهرداری تهران همچنین از افتتاح اولین ایستگاه شهر هوشمند در ایستگاه تجریش خبر داد و افزود: این ایستگاه‌ فضایی برای تست سرویس‌ها از سوی مردم است تا قبل از اجرا بتوانند نظرات خود را اعلام کنند.

منبع