هوشمند سازی یکی از  ابعاد توسعه شهری در دنیای امروز است. بر همین اساس مرکز همايش هاي بين المللي برج ميلاد تهران در  شهریورماه ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ میزبان جمعی از مسئولان و نمایندگان شهرداري ها، استانداري ها، وزارت کشور و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بود که اين سازمان به نمايندگي از شهرداري و شهر اصفهان در آن شرکت نمود.

نخستین همایش «شهر هوشمند زیرساخت و فرصت‌های سرمايه گذاري»

نخستین همایش «شهر هوشمند زیرساخت و فرصت‌های سرمايه گذاري» از نيمه شهريورماه ۹۴ با معرفی دو یا سه شهر از هر استان به عنوان شهر برتر در حوزه هوشمندسازی آغاز به کار کرد که در پایان با بررسی وضعیت این شهرها توسط ۵۰ داور شامل نمایندگاني از استانداري‌ها، شهرداري‌ها و کميته علمي همايش که توسط وزارت کشور دعوت شده بودند، نهایتاً ۲۱ شهر برتر انتخاب و به مراسم پایانی همایش راه يافتند.

پیش از برگزاری این همایش ۴۸ شاخص بر اساس  شاخص های شهرهای هوشمند بین المللی ۲۰۱۴ و استاندارد ایزو ۳۷۱۲۰ مربوط به خدمات شهری و کیفیت زندگی طراحي و به شهرداري ها و  استانداری های هر استان اعلام شده بود تا بر اساس آن شهرهای برتر خود را معرفی نمایند.

در این همایش علاوه بر اصفهان، شهرهای ارومیه، تبریز، تهران و مشهد نیز به عنوان شهر هوشمند منتخب معرفی و تنديس شهر هوشمند کشور به نمايندگان اين شهرها اهدا گرديد، ضمن آنکه شهرهاي ساري، شهر کرد، شيراز، کرمانشاه و يزد نيز شهرهاي شايسته تقدير شناخته و لوح يادبود اين همايش به ايشان اهدا شد.

سازمان فاوا شهرداری اصفهان به منظور حضور در این همایش، فرصت ها و تهدیدهاي شهر اصفهان و اقدامات استانداري، شهرداري و ساير دستگاه هاي اجرايي استان در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات به همراه راهکارهاي دانشگاه صنعتي اصفهان جهت توسعه شهر هوشمند را تدوين و جمع بندي و در روز همايش با عنوان “اصفهان در مسير هوشمند سازي؛ چالش ها و فرصت ها” با حضور مسئولان و نمايندگان شهرداري ها، استانداري ها، وزارت کشور و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات ارائه نمود.

این همایش در چهار کمیته اصلی؛ زيرساخت، سرويس، محتوا و قوانين و مقرارت، در شهريور ماه سال جاري در محل برج ميلاد تهران با ارائه ۲۳ مقاله در ۹ سالن مختلف،  ۱۰ پنل تخصصی و ۲۰ کارگاه آموزشی برگزار و مورد استقبال علاقه مندان حوزه فناوری اطلاعات کشور قرار گرفت.

دومین همایش «شهر هوشمند؛ زير ساخت و فرصت هاي سرمايه گذاري»

همچنین در مراسم اختتامیه دومین همایش «شهر هوشمند؛ زير ساخت و فرصت هاي سرمايه گذاري»، بار دیگر اصفهان به عنوان شهر هوشمند منتخب کشور معرفی شد.

در این مراسم تندیس و لوح تقدیر این همايش از سوي مهندس نصراله جهانگرد، معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات به  دکتر جمالی نژاد، شهردار اصفهان اهدا و  توسط سازمان فاوا شهرداری اصفهان دریافت گردید.

این همایش با مشارکت وزارت کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ايران، سازمان تنظيم مقررات و ارتباطلات راديويي، شرکت ارتباطات زير ساخت و شهرداري هاي کشور برگزار و شهرداري هاي حاضر در شش شاخص جذب سرمايه‌ (خارج از بودجه شهرداري)، اتوماسيون شهرداري، خدمات الكترونيكي شهروندي، زيرساخت‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي، مديريت هوشمندسازي (وجودساختار مدون) و پايدارسازي توسعه شهر هوشمند مورد ارزيابي قرار گرفتند.

این شهرها  از سوی دو نماینده از وزارت ارتباطات، دو نماینده از وزارت کشور، دو نماینده از کارگروه‌هاي همايش و  شش  نفر از مدیران فاوای استانداری‌های کشور برگزيده شدند.

در این همایش شهرداری اصفهان در سه محور “جذب سرمایه”، “زيرساخت هاي اطلاعاتي و ارتباطي” و “خدمات الکترونيکي شهروندي” نظر هيئت داوران را کسب کرد و به عنوان شهر منتخب كشور در اين حوزه ها معرفي گرديد.

همچنین در طول برگزاری این همایش، سازمان فاوا به نمايندگي از شهرداري اصفهان، ضمن حضور در نمايشگاه، نسبت به معرفي دستاوردها، تجربيات موفق و خدمات شهرداري اصفهان به شهروندان اقدام و در خصوص تبادل تجربيات با ديگر شهرها حضوري فعال داشت.

دومین همایش شهر هوشمند

شایان ذکر است دومین همایش شهر هوشمند کشور نیز در  اول و دوم شهریور ماه سال‌ 1397 در مرکز همایش‌های بين‌المللي برج ميلاد با برگزاري نمايشگاه جنبي از فعاليت ها و دستاوردهاي شهرداري هاي کشور برگزار شد.

منبع

  • www.new.isfahan.ir