به گزارش روابط عمومی سازمان فاوا، سعید حیدری رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز با اشاره به پیگیری مستقیم شهردار، حمایت­های شورای شهر و همراهی دستگاه­های اجرایی، گفت: به زودی گزارشی از اقدامات انجام شده توسط کمیته هوشمندسازی شیراز و همچنین پروژه­های شهر هوشمندرا به شهروندان فهیم شیرازی تقدیم می­کنیم.

حیدری با اشاره به موضوع شهر هوشمند به عنوان بحث داغ این­روزهای کلانشهرهای کشور و ارائه تعاریف مختلف از شهر هوشمند، گفت:  ارائه تعاریف بر اساس دیدگاه و اهداف و مشکلات پیش­روی هر شهر در بخشی از موضوع درست به نظر می­‌رسد اما تعریفی جامع از شهر هوشمند در کشور وجود ندارد.

وی افزود: ما در کلانشهر شیراز تلاش کرده­‌ایم هم بر اساس تعریفی درست و علمی از شهر هوشمند و هم بر اساس وضعیت و مشکلات شهر شیراز، اهدافمان را برای تحقق شهر هوشمند تعریف تا آینده بهتری را برای کلانشهر شیراز ترسیم کنیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری با ارئه تعریفی ساده، ایجاد رفاه شهروندی بر اساس فناوری اطلاعات را بالاترین هدف در تحقق شهر هوشمند دانست که هدف نهایی ایجاد هوای پاک، اقتصاد هوشمند، حمل­و نقل هوشمند، حفظ باغات و سرسبزی شهر و … است.

حیدری عدم وجود مدیریت واحد شهری را بزرگترین مشکل در جهت تحقق شهر هوشمند عنوان کرد و با اشاره به اقدامات پراکنده و سیلویی دستگاه‌­های مختلف مانند علوم‌­پزشکی، مخابرات، ثبت و … در جهت هوشمندسازی، خاطر نشان کرد: شهرداری با توجه به ارائه خدمات متفاوت و متعدد نقشی محوری در این زمینه دارد.

وی اضافه کرد: در صورتی که شهرداری با تعامل و همکاری تمامی دستگاه­های اجرایی در این راستا تلاش کنند با جلوگیری از بسیاری از موازی­‌کاری­‌ها و صرفه‌­جویی در هزینه­‌ها، ارائه خدمات هوشمند به شهروندان بسیار آسان‌تر، شفاف‌­تر و یکپارچه­‌تر و در زمانی کوتاه‌­تر محقق می‌­شود و به تبع آن رفاه شهروندی حاصل خواهد شد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری با اشاره به توانایی­‌های دانشگاهی و اساتید دانشگاه، جوانان و شرکت‌­های دانش­‌بنیان بومی، سرمایه­‌گذارها و مشارکت شهروندی به عنوان پتانسیل­‌های بالقوه شهر شیراز در تحقق شهر هوشمند، اذعان کرد: شهرداری شیراز می­‌بایست با استفاده از تمامی پتانسیل­‌ها و همکاری همه دستگاه‌­های اجرایی، برای ایجاد پنجره واحد شهری در ارائه خدمات به شهروندان بکوشد.

حیدری با بیان اینکه خدماتی که به شکل هوشمند ارائه خواهد شد باید شناسایی شده و دارای زیرساخت‌­های مناسب باشد، تاکید کرد: این خدمات باید به درستی به دست شهروندان برسد تا بتوانند استفاده حداکثری از آن داشته باشند و نیازهای اساسی آن­ها را پوشش دهد.

وی افزود: برای تبدیل پتانسیل‌­های بالقوه شیراز به بالفعل نیازمند تعریف اصولی و کارشناسی شده جهت ایجاد زیرساخت اساسی هستیم که هم در تعریف و هم در اجرا کار ساز باشد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری با اذعان به اینکه استفاده بهینه از تمامی قابلیت‌­های، ایجاد پنجره واحد شهری و سپس شهر هوشمند در مجموعه شهرداری بدون پیگیری مستفیم شهردار و حمایت شورای شهر اتفاق نخواهد افتاد، به نگاه ویژه اسکندرپور شهردار شیراز به تحقق شهر هوشمند و افق­‌هایی در این زمینه ترسیم کرده است اشاره کرد.

حیدری تشکیل کمیته دولت الکترونیک و هوشمندسازی شیراز با دبیری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات و ریاست شهردار را در راستای توجه پیگیرانه شهردار به تحقق شهر هوشمند عنوان کرد و تشریح کرد: این کمیته از مدیران تاثیرگذار و توانمند حوزه­‌های مختلف شهرداری نظیر دکتر ابراهیمی معاون برنامه ریزی شهری، دکتر زوربخش معاون حمل و نقل و ترافیک، ضیایی رئیس اداره کنترل و نظارت بر سیستم یکپارچه شهرسازی، ستایش­گر رئیس تحول اداری و نوسازی و همچنین اساتید شاخص و برجسته دانشگاهی و افرادی توانمند از سایر دستگاه‌­های اجرایی تشکیل شده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری حضور اساتید دانشگاهی که هر یک در زمینه تحقق شهر هوشمند اید‌‌‌ه‌­های پیشرو داشته و می‌توانند در این زمینه برنامه ارائه دهند نظیر دکتر صفوی و دکتر خونجوش و نیز مدیران توانمند در این حوزه نظیر سهرابی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و نماینده دولت در این کمیته و ستایش مدیر فناوری اطلاعات شرکت مخابرات استان را بسیار ارزنده و تاثیر گذار ارزیابی کرد.

حیدری از جذب سرمایه‌­گذار به کمک کمیته هوشمندسازی در ظرف مدت کوتاهی که از تشکیل این کمیته می­‌گذرد خبر داد و تصریح کرد: این کمیته برای اولین بار با این ابعاد و پتانسیل شکل گرفته است و با جدیت موضوع هوشمند سازی را پیگیری و موضوع را از نگاه شهروندی مطالبه می­‌کند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری با تاکید بر محوریت شهرداری در تحقق شهر هوشمند، سازمان فاوا را دارای نقشی محوری در زمینه ترسیم و تنظیم اهداف، برنامه­‌ها و چشم‌اندازها و همچنین اجرا و نظارت بر پروژه­‌های شهر هوشمند دانست.

حیدری در پایان خواستار حمایت­ و پیگیری مدیران ارشد هم به لحاظ معنوی و هم حمایت از پرسنل، پیمانکار­ها و نیروهای جوان و دانش­‌بنیان که در این زمینه فعالیت می‌­کنند شد و اذعان کرد: هر چقدر فاوای توانمندتر، چابک‌تر و تخصصی‌­تری داشته باشیم در تحقق شهر هوشمند بهتر گام بر می‌­داریم.

وی افزود: در صورتی که نقش سازمان فناوری اطلاعات پر رنگ دیده شود و جایگاه این سازمان ارتقا یابد، مطمئنا بسیار چابک­تر و بهتر به ارائه خدمات می­پردازد و شهر هوشمند در زمان بسیار کوتاه‌­تری تحقق خواهد یافت.

منبع