آمستردام پایتخت هلند، بزرگ‌ترین شهر و مرکز مالی و فرهنگی اصلی این کشور است. مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های مالی، کارآیی‌انرژی و وضعیت فرهنگی، آمستردام را به یکی از قدرت‌های مهم اروپا تبدیل کرده است.

این شهر در رتبه‌بندی هوشمندترین شهرهای جهان، در سطوح جهانی و منطقه‌ای به ترتیب در رتبه‌های ۳ و ۲ جای دارد. به عبارتی این شهر عملکردی فراتر از سطح کل دارد و در حوزه‌های اقتصاد، تکنولوژی، نفوذ بین‌المللی و جابه‌جایی و حمل‌ونقل از پیشگامان است.

شهر هوشمند آمستردام

با توجه به شاخص‌های مورد بررسی، آمستردام (آمستردام هوشمند) با بکارگیری فن‌آوری‌های مالی، بهره‌وری انرژی و فرهنگ به یک قدرت مهم اروپایی تبدیل شده است.

حدود ۹۰ درصد از خانوار این شهر مالک دوچرخه هستند، شهری که از سیستم پیشرفته خدمات خودکار برای خدمات عمومی و دوچرخه‌های همگانی بهره می‌برد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا سال ۲۰۲۵ تردد خودروهای دیزلی و بنزینی در این شهر ممنوع خواهد شد، اتفاقی که آمستردام را به تنها شهر اروپایی با آلایندگی صفر تبدیل خواهد کرد.

علاوه بر این، آمستردام یک پروژه برای ممنوعیت استفاده از حودروهای بنزین و دیزلی را تا سال 2025 وضع کرده است و در نتیجه به نخستین شهر در اروپا تبدیل خواهد شد که انتشار گازهای گلخانه‌ای در آن صفر خواهد بود.

حرکت به سمت شهر هوشمند

شهر آمستردام حرکت خود به را برای تبدیل شدن به شهر هوشمند در سال 2009 آغاز کرد، هنگامی که سازمان های مستقل نظیر “Amsterdam Innovation Meter” و “Liander” پروژه شهر هوشمند را با همکاری شهرداری آمستردام آغاز کردند.

این پروژه با هدف کاهش اثر کربن، کاهش مصرف انرژی و ایجاد شهری پایدارتر و کارآمدتر آغاز شد. تمامی این فاکتورها، نوآوری ها و تکنولوژی های جدید را در شهر توسعه دادند و بکار گرفتند که در نتیجه آن نه تنها مصرف انرژی و CO2  کاهش پیدا کرد، بلکه شهروندان را به تغییرات رفتاری تشویق کردند.

تمامی نوآوری ها ابتدا در مقیاس کوچک و به صورت پایلوت تست شدند و خدماتی که کارایی آن ها اثبات شد، در مقیاس وسیع تر بکار گرفته شدند. تاکنون این پروژه منجر به ایجاد پروژه‌های جدیدی از قبیل مدرسه هوشمند، حمل و نقل هوشمند و شبکه هوشمند شده است.

برای پشتیبانی از این پروژه، شهرداری آمستردام منابع اطلاعاتی خود را باز کرد و در اختیار شهروندان قرار داد. در نتیجه این اقدام شهرداری، یک برنامه جدید ایجاد شد که نام آن “apps for Amsterdam” است که توسط این برنامه داده هایی در رابطه با شهر به اشتراک گذاشته شده است. و هم چنین شهروندان و دیگر ذینفعان می‌توانند با استفاده از این اطلاعات شهری برنامه‌های جدیدی برای زندگی هوشمندانه‌تر ایجاد کرده و آن را توسعه دهند.

منبع