در این پژوهش، 7 مرحله برای تبدیل شدن به یک شهر هوشمند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

همه می‌خواهند که هوشمندتر بشن، اما از کجا باید شروع کرد؟

شهرداری‌ها همواره در صدد ارائه خدمات با كیفیت بالا و در حد توان خود به شهروندان هستند. در حالی که امروزه فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای همچون چراغ‌های هوشمند خیابانی، خدمات شهری هوشمند ناشی از اشتیاق و ماموریت ارائه خدمات با کیفیت شهری توسط شهرداری‌ها با استفاده ازبودجه‌های عمومی است.

تبدیل شدن به یک شهر هوشمند، هم به یک برنامه کاملاً دقیق در سطح شهر و هم به حمایت عظیمی از جامعه نیاز دارد. استفاده از داده‌ها برای ساده‌سازی خدمات شهری از تغییر عناصر فیزیکی که ردپای فناوری شهری را تشکیل می‌دهد از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا این روش برای تغییر روشی است که یک دولت محلی به آن فکر می‌کند. به طور خلاصه، با استفاده از داده، تغییرات عظیمی رخ خواهد داد.

در مسیر تبدیل شدن به یک شهر هوشمند، اولین مرحله، سخت‌ترین بخش برای موفقیت کلی پروژه شما هست. از این فرآیند هفت مرحله‌ای استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که در صورت لزوم ساکنان  شهرهای خود را درگیر می‌کنید و در عین حال به طور مؤثر عناصر برنامه خود را که تحت کنترل شما هستند نیز مدیریت می‌کنید.

7 steps to becoming a smart city

7 steps to becoming a smart city

4- تجزیه و تحلیل شکاف را انجام دهید

به منظور ارزیابی زیرساخت‌های موجود و شناسایی مراحل لازم برای تحقق چشم‌انداز، یک تحلیل شکاف انجام دهید. اگر از نحوه شروع کار مطمئن نیستید، چندین نمونه و ابزار آنلاین وجود دارد که با یک جستجوی سریع می‌توانید آنها را پیدا کنید. روی این متمرکز شوید که به جمع‌آوری کدام نوع از اطلاعات نیاز دارید و حتما فناوری‌هایی را که می‌خواهید در مراحل اولیه نسبتاً زود هنگام استفاده کنید شناسایی کنید. به این ترتیب می‌توانید شکاف و همپوشانی بین سیستم‌های مختلف را شناسایی کنید و احتمال بروز ناسازگاری‌هایی را که بعداً در اجرا پیش خواهد آمد را کاهش دهید.

5- تأمین سرمایه و بودجه

در حالی که بودجه شما همانطور که در بالا ذکر شد، مدل اجرای شما را مشخص می‌کند، در این مرحله تمرکز بر دامنه‌های اجرای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ضروری است. اکنون زمان ساخت یک نمونه تجاری برای هرگونه بهره‌وری و کارایی است که انتظار دارید با اجرای فناوری هوشمند به دست بیاورد.

6- اثرات قابل دستیابی (دستاوردها) را در نظر بگیرید

با یک دید روشن از بودجه خود، دارایی‌های موجود را که به راحتی قابل استفاده در سطح شهر هستند مقیاس‌بندی و شناسایی کنید. به عنوان مثال، ممکن است شما بتوانید زیرساخت‌های حمل و نقل موجود خود را با صنایع همگانی و خدمات اجتماعی ادغام کنید. زمان تمرکز بر روی تصویر بزرگ است و شما می‌خواهید به هر داده و تصویری دسترسی داشته باشید که به شما امکان می‌دهد چنین کاری را انجام دهید. به سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) یا بخش فناوری خود مراجعه کنید تا تجزیه و تحلیل سناریو را با استفاده از نقشه‌برداری دیجیتال یا سیستم عامل‌های مشابه انجام دهید تا مناطق احتمالی که در آن نیاز به اتصال و شناسایی نقاط ضعف است را انجام دهید. داده‌های بسته، پهنه بندی و اطلاعات کاربری محل‌هایی که از طریق اطلاعات موقعیت مکانی در دسترس هستند، همگی در مرحله آزمایشی زمانی که شروع به مقیاس می‌کنید، ضروری خواهند بود.

7- توسعه و اجرای پروژه‌های آزمایشی

هنگامی که زمان استقرار سیستم‌های هوشمند جدید شما فرا رسیده است، با برنامه‌نویسی برنامه آزمایشی خود تا حد ممکن هدفمند باشید. برای به حداکثر رساندن فرصت‌های یادگیری و اندازه‌گیری موفقیت‌های اولیه خود، از کوچک شروع کنید و به دنبال یک پیروزی اولیه باشید که می‌توانید برای ایجاد حرکت مثبت در جامعه استفاده کنید. به طور منظم دیدگاه شهر هوشمند خود را در برابر داده‌های موجود مرور کنید تا اطمینان حاصل کنید که برنامه شما با نیازهای جامعه شما رشد خواهد کرد. اگر با گسترش پیشنهادات خود سعی می‌کنید موفقیت‌های اولیه را تکرار کنید، به دنبال الگوهایی در داده‌ها باشید که ممکن است راه‌هایی را برای انجام این کار روشن کند.

درنهایت، موفقیت درازمدت یا عدم موفقیت اجرا در هر مقیاس بزرگ از فناوری هوشمند با تلاش‌های اندازه گیری و بهینه‌سازی که پس از استقرار صورت می‌گیرد، تعیین می‌شود. با این وجود، با استفاده دقیق از این هفت مرحله می‌توانید اطمینان داشته باشید که جامعه شما بهترین قدم را در مسیر رسیدن به یک شهر هوشمند قرار داده است.

منبع