در این پژوهش، 7 مرحله برای تبدیل شدن به یک شهر هوشمند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

همه می‌خواهند که هوشمندتر بشن، اما از کجا باید شروع کرد؟

شهرداری‌ها همواره در صدد ارائه خدمات با كیفیت بالا و در حد توان خود به شهروندان هستند. در حالی که امروزه فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای همچون چراغ‌های هوشمند خیابانی، خدمات شهری هوشمند ناشی از اشتیاق و ماموریت ارائه خدمات با کیفیت شهری توسط شهرداری‌ها با استفاده از بودجه‌های عمومی است.

تبدیل شدن به یک شهر هوشمند، هم به یک برنامه کاملاً دقیق در سطح شهر و هم به حمایت عظیمی از جامعه نیاز دارد. استفاده از داده‌ها برای ساده‌سازی خدمات شهری از تغییر عناصر فیزیکی که ردپای فناوری شهری را تشکیل می‌دهد از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا این روش برای تغییر روشی است که یک دولت محلی به آن فکر می‌کند. به طور خلاصه، با استفاده از داده، تغییرات عظیمی رخ خواهد داد.

در مسیر تبدیل شدن به یک شهر هوشمند، اولین مرحله، سخت‌ترین بخش برای موفقیت کلی پروژه شما هست. از این فرآیند هفت مرحله‌ای استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که در صورت لزوم ساکنان شهرهای خود را درگیر می‌کنید و در عین حال به طور مؤثر عناصر برنامه خود را که تحت کنترل شما هستند نیز مدیریت می‌کنید.

 

7 steps to becoming a smart city

7 steps to becoming a smart city

1- نیازهای ضروری خود را تعیین کنید

نیازهای جامعه شما که بر اساس تحلیل دیتاها و نیازهای تکنولوژیکی بدست می‌آید، منجر به تصمیم‌گیری خواهد شد. به عنوان یک دولت شهری، اولویت شما ممکن است از کنترل جمعیت محلی تا بهبود حمل و نقل در محدوده شهر باشد. حتی ممکن است شما به یک سیستم بهتر برای مدیریت دارایی‌های موجود احتیاج داشته باشید. برای شناسایی مناطقی که نیاز به نوآوری دارند، فرآیندها و سیستم‌های موجود خود را مرور کنید و یک لیست از اهداف اولیه برای برنامه‌ریزی خود تهیه کنید.

هنگامی که ارزیابی خود را انجام دادید، مهم است که جامعه خود را درگیر کنید تا مشخص کنید که چه مواردی بیشترین مشکلات را برای آنها بوجود آورده است. این کار را می‌توانید در یک مجمع عمومی یا جلسه همایش شهری انجام دهید، یا حتی می‌توانید یک مسابقه را برگزار کنید تا ابتکاری‌ترین ایده‌هایی را که شهروندان شما می‌توانند به وجود بیاوردند را تعیین کنید. بینش محلی بسیار ارزشمند خواهد بود زیرا مشخص خواهد شد تا در کدام موارد می‌توانید منابع خود را به طور خاص و اختصاصی هزینه کنید و نحوه دریافت بازخورد را نیز خلاق‌تر کنید.

2- تعریف کنید که جامعه هوشمند شما چگونه به نظر می‌رسد

برای اینکه بتوانید جامعه خود را با چشم انداز خود همراه کنید و یک دستاورد و برد و منفعت جمعی ایجاد کنید، باید اطمینان حاصل کنید که همه افراد برای رسیدن به این اهداف تلاش می‌کنند. به نظر می‌رسد هدف اصلی شهرهای هوشمند، مباحث مرتبط با جمعیت محور هست، بنابراین اهداف شما باید براساس تأثیر خدمات شما بر زندگی روزمره افراد جامعه اندازه گیری شود.

حتی ممکن است برای ایجاد چراغ راهنمایی برای پروژه اولیه خود و ایجاد یک نقطه لمسی برای تشویق نوآوری‌های آینده، تغییر رسمی را در دیدگاه شهر خود در نظر بگیرید. به عنوان نمونه، کلمبوس، اوهایو “یک چشم انداز جسورانه دارد که جامعه‌ای باشد که زیبایی، رفاه و سلامتی را برای همه شهروندان خود فراهم می‌کند.” با این مأموریت، کلمبوس مجموعه‌ای از سیستم‌های هوشمند را ترسیم کرد که باعث شد آنها بتوانند در چالش شهرهای هوشمند حمل و نقل که در سال 2016 در آمریکا برگزار شد، پیروز شوند.

3- مدل کسب و کار خود را مشخص کنید

بسیاری از شهرها اهداف بزرگی در مورد آنچه که شهر هوشمندشان باید داشته باشد، دارند، اما همه جوامع به دلیل محدودیت‌هایی همچون بودجه یا پرسنل قادر به اجرای کامل فناوری هوشمند به تنهایی نیستند. ممکن است شما بتوانید سیستم خود را بسازید، مالکیت و بهره‌برداری کنید یا یک همکاری کامل دولتی و خصوصی می‌تواند جذاب باشد. برای تعیین یک الگوی اجرایی که بیشترین حس را برای شهر شما داشته باشد، تمام گزینه‌های خود از جمله هر مدل موجود بین این دو را ارزیابی کنید.

منبع