به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران، آقای مهندس مسعود طهماسب‌زاده عضو هیات موسس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران و مدیرعامل و موسس شرکت Global Smart City Solutions کانادا در ابتدای این نشست در رابطه با رویداد روز ملی شهر هوشمند، برنامه‌های آن و پیش‌نشست‌های تدوین دستور کار شهر هوشمند توضیحاتی ارائه کردند.

آقای دکتر مهدی حسن‌زاده مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور رهیافت اندیشه فردا، در خصوص حمل‌ونقل پاک و هوشمند در بحران کرونا مطالبی را ارائه نمودند. ایشان در بخش اول بعد از بیان مسئله، در خصوص فرصت کرونا در توسعه دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی، استفاده از حمل‌ونقل پاک هوشمند در دوران کرونا و پتانسیل توسعه در کشور به مواردی اشاره کردند که ارائه ایشان ضرورت توجه به حمل‌ونقل پاک و هوشمند را بیش از پیش نشان می‌دهد.

سپس آقای دکتر محمود سیادت‌موسوی ارائه‌ای در خصوص داده کاوی سیستم‌های حمل‌ونقل در شهرهای هوشمند داشتند و ضمن ارائه چرایی حرکت به سمت شهر هوشمند و استفاده از راه‌حل‌های هوشمند در حوزه حمل‌ونقل و جابه‌حایی، به برخی پروژه‌های اجرا شده در سطح کشور در حوزه حمل‌ونقل هوشمند اشاره کردند.

در بخش بعدی آقای دکتر محمود صفارزاده، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس پژوهشگاه حمل‌ونقل طراحان پارسه در خصوص جایگاه خودروهای متصل و خودران در شهرهای هوشمند بیاناتی داشتند. ایشان به دلایل حرکت به سمت شهر هوشمند و افزایش جمعیت شهرنشینی در جهان و ایران اشاره کردند و به این نکته اشاره داشتند که شهرهای هوشمند راهکاری نوآورانه برای زندگی شهری آینده می‌باشد و غلبه بر فقر، نابرابری، بیکاری و مدیریت منابع انرژی محسوب می‌شود. در بخش مهمی از ارائه ایشان، روند حمل‌ونقل هوشمند از ابتدا تا دستیابی به شهر هوشمند و حمل‌ونقل هوشمند اشاره شد.

آقای مهندس مسعود نعمت‌اللهی، دبیر کل انجمن سامانه‌های حمل‌ونقل هوشمند (ITS) اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در خصوص مسئله ترافیک و نحوه برخورد با این چالش مواردی را اشاره کردند و به عواقب مسائل ترافیکی همچون افزایش مصرف انرژی و سوخت، آلودگی هوا، اتلاف وقت شهروندان و سایر مشکلات ناشی از عدم پیاده‌سازی حمل‌ونقل هوشمند اشاره نمودند.

در بخش بعدی آقای دکتر علی میرزایی سیسان، متخصص حوزه انرژی، دیجیتالی‌شدن و آینده جابه‌جایی از کشور انگلستان در خصوص تجربه کشور انگلستان و سیاست‌های بلند مدت و ارتباط نزدیک صنعت انرژی و حمل‌ونقل اشاره نمودند و به تجربه استفاده از خودروهای الکترونیکی و خودران پرداختند.

آقای مهندس افشین کلاهی، رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های شناسایی و مکان‌یابی رادیویی و رئیس هیات مدیره مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران در ابتدای سخنرانی خود به آمار 78 میلیارد دلار گردش مالی در صنعت اینترنت اشیاء در حمل‌ونقل هوشمند در سال 2020 اشاره نموند که بر اساس پیش‌بینی‌ها این گردش مالی در سال 2027، به حدود 274 میلیارد دلار خواهد رسید و به نقش کسب و کارهای خصوصی در دستیابی به خدمات باکیفیت‌تر اشاره نموند.

رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران و رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در این نشست با بیان اینکه، زمانی که موضوعی جدید پیش می‌آید و در دنیا راجع به آن صحبت می‌شود سازمان‌ها و متولیان امر به دنبال آن هستند صفر تا صد آن را در داخل کشور تولید کنند، گفت: ماجرای خودروهای برقی و خودران که لازمه شهر هوشمند است، صحتی بر این ادعاست.

افشین کلاهی ادامه داد: هیچ‌گاه به صورت اکوسیستمی به این موضوع پرداخته نشده است، این در حالیست که زمانی که شما سندی را به شکل یک اکوسیستم نبینید متاسفانه زنجیره‌های ارزش در آن شکل نگرفته و کامل نمی‌شود؛ بنابراین شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های فعال در بخش خصوصی که شاکله اصلی فعالیت هستند و باید کارها را انجام دهند به مشکل خورده و نمی‌توانند به درستی نقش آفرینی کنند.

رئیس سندیکای شرکت‌های شناسایی و مکان‌یابی رادیویی ادامه داد: خوشبختانه اکوسیستم کسب و کار در حوزه دیگری به شکل کلی‌تری شکل گرفته است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، آن را برای شرکت‌های دانش‌بنیان به وجود آوردند و دیدی اکوسیستمی در کشور ایجاد کردند. اما همچنان شاهد آن هستیم که این نگاه در یک صنعت به شکل خاص اتفاق نیفتاده است.

کلاهی اظهار کرد: حتی در ستاد حمل‌ونقل هوشمند که در معاونت علمی فعالیت می‌کند هم متاسفانه دیدی کلی به این مقوله دارند و پروژه ملی تعریف می‌کنند و هدفشان این است که شرکت‌ها پروژه بگیرند که این به نظر من درست نیست.

وی عنوان کرد: امیدواریم اکوسیستم مناسب در این حوزه تشکیل شود. به‌عنوان مثال، به جای اینکه مدام بر تولید خودروی برقی تمرکز کنیم که الان صحبت‌هایی هم در مورد آن شده و قرار است از آن رونمایی شود، دنبال آن باشیم که بر کدام بخش تولید این محصول متمرکز شویم که در زنجیره ارزش دنیا و در کنار کشورهای دیگر قرار بگیریم و روی آن کاری که بهتر می‌توانیم انجام دهیم تمرکز کنیم.

کلاهی خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال تسلا در تولید خودروی برقی سه درصد قطعات خود را از شرکت‌های آلمانی تامین می‌کند. چرا ما دنبال این نیستیم که جایگاه خودمان را در دنیا پیدا کنیم.

وی افزود: نکته بعد در رابطه با زیرساخت‌هاست که هیچ وقت مناسب نبودند. الان صحبت از رونمایی از خودروی برقی است اما گمان نمی‌کنم حتی یک جایگاه شارژ برقی در کشور وجود داشته باشد و به صورت مناسب روی آن کار شده باشد. ضمن اینکه، نقشه‌های سه‌بعدی و نقشه‌های دقیقی که لازم داریم هم از موضوعاتی است که باید مد نظر قرار گیرد.

کلاهی تاکید کرد: سال‌هاست در حوزه‌های مختلف کشور صندوق پژوهش و فناوری تعریف شده است، اما در حوزه حمل ونقل هوشمند چنین چیزی وجود ندارد. با وجود این شرایط نمی‌توان از بخش خصوصی و شرکت‌های فعال در این حوزه انتظار داشت که بتوانند کارهای بزرگ انجام دهند و با این دیدگاه جایگزینی واردات که در کشور مطرح شده و روزبه‌روز هم عملی‌تر می‌شود، بتوانند جایگاه مناسبی در این چرخه پیدا کنند.

وی در ادامه گفت: امیدوارم به نقطه‌ای برسیم تا کسانی که در دولت و جایگاه‌های دیگر مسوولیتی دارند متوجه شوند که باید به‌صورت اکوسیستمی به این فضا نگاه کنند. بحث فقط مختص پژوهش و فناوری نیست، مباحثی مانند داده، جذب سرمایه و فرهنگ همه و همه مواردی است که در آنها کاستی‌هایی وجود دارد و باید با نگاه اکوسیستمی شرایط مناسبی را برای این حوزه و این صنعت در کشور ایفا کنیم.

در پایان این جلسه موارد مطرح شده توسط آقای مهندس طهماسب‌زاده جمع‌بندی و به برخی از اقدامات مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در راستای تحقق درست و اصولی حمل‌ونقل هوشمند و تحول هوشمند در حوزه حمل‌ونقل در ایران اشاره شد.

این پیش‌نشست، به‌طورکلی در خصوص حمل‌ونقل در دستور کار شهر هوشمند برگزار شد و در پیش‌نشست‌های بعدی در خصوص ابعاد مختلف شهر هوشمند پیش‌نشست‌های تخصصی برگزار خواهد گردید و در روز ملی شهر هوشمند (4 آذرماه 1400)، از دستور کار شهر هوشمند رونمایی خواهد شد.